2. forduló megoldásai
Az alábbi kérdések és válaszok sorrendje eltérhet a kitöltés közben látott sorrendtől.
1. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Mi az alapvető oka annak, hogy a gazdaság szereplői, így a háztartások is, gazdálkodni kénytelenek?
Mert az erőforrások szűkösen állnak rendelkezésre.
Mert az erőforrások túlzott bőségben állnak rendelkezésre.
Mert általában többen laknak egy lakásban.
Mert általában több családtag jövedelmét kell beosztani.
Mert a rezsit ki kell fizetni.
1/1. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A felsorolt kifejezések közül melyik NEM tekinthető szükségletnek?
Fázom.
Álmos vagyok.
Éhes vagyok.
Szeretném, ha elállna az eső.
Meg szeretném nézni az Eiffel-tornyot.
1/2. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Melyik felsorolás tartalmazza teljeskörűen a háztartás erőforrásait?
munkavégző képesség - szabadidő - vagyon - jövedelem
munkavégző képesség - idő - vagyon - pénz
munkavégző képesség - idő - vagyon - munkabér
munkavégző képesség - idő - ingatlan
munkavégző képesség - idő - vagyon - jövedelem
1/3. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A következő felsorolásban a háztartásoknak (családoknak) adható néhány társadalmi juttatás rövidítését adtuk meg. Becsúszott azonban egy kakukktojás is. Melyik az?
CSED
GYES
GYED
GYÁP
KP
1/4. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Felsoroltunk néhány tartós fogyasztási cikket, azonban becsúszott egy kakukktojás is. Melyik az?
turmixgép
hajszárító
halkonzerv
programozható pirítóssűtő
hűtőszekrény
1/5. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Mi a Magyar Nemzeti Bank elsődleges célja?
az árstabilitás elérése és fenntartása
a bankjegy- és érmekibocsátás
a pénzügyi felügyelet ellátása
a bankrendszer stabil működésének biztosítása
a fizetési forgalom lebonyolítása
1/6. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A családi költségvetés bevételei között szerepel-e a bruttó munkabér?
Igen, természetesen.
Nem, mert a bruttó munkabér még tartalmazza a személyi jövedelemadót, csak a társadalombiztosítási járulék került belőle levonásra.
Nem, mert ez nem azonos a kézhez kapott nettó munkabérrel.
Igen, de csak a fele.
Nem, mert bruttó munkabérből még le kell vonni az általános forgalmi adót.
1/7. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Mit határoztunk meg ezzel a definícióval? Olyan havi rendszerességgel nyújtott pénzbeli támogatás, amellyel az állam a gyermekek nevelési és iskoláztatási költségeihez járul hozzá, nevelési ellátás vagy iskoláztatási támogatás formájában.
iskolakezdési támogatás
gyermeknevelési segély
gyermekjóléti pótlék
támogató hozzájárulás
családi pótlék
1/8. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Mit határoztunk meg ezzel a definícióval? Folyamatosan vezetett kimutatás, amelyben rendszeresen feljegyezzük, hogy mikor, mire mennyit költöttünk, mikor, milyen bevételekhez jutottunk.
családi költségvetés
háztartási napló
pénzügyi terv
bevételi nyilvántartás
kiadási nyilvántartás
2. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő állítást és a hozzá tartozó indoklást, majd válasszátok ki a rájuk jellemző megállapítást! A családi költségvetést úgy célszerű tervezni, hogy abban megtakarítás is legyen, mert a bruttó bérből levonásra kerül a személyi jövedelemadó előleg, valamint a társadalombiztosítási járulék.
Az állítás igaz, az indoklás hamis.
Az állítás igaz, az indoklás igaz, közöttük ok-okozati összefüggés áll fenn.
Az állítás hamis, az indoklás igaz.
Az állítás igaz, az indoklás igaz, közöttük ok-okozati összefüggés nem áll fenn.
Az állítás és az indoklás egyaránt hamis.
2/1. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő állítást és a hozzá tartozó indoklást, majd válasszátok ki a rájuk jellemző megállapítást! A kétszintű bankrendszerben szétválnak a jegybanki és a kereskedelmi banki funkciók, mert a jegybankok nem vezetik a háztartások és a vállalatok számláit.
Az állítás igaz, az indoklás igaz, közöttük ok-okozati összefüggés áll fenn.
Az állítás igaz, az indoklás igaz, közöttük ok-okozati összefüggés nem áll fenn.
Az állítás hamis, az indoklás igaz.
Az állítás igaz, az indoklás hamis.
Az állítás és az indoklás egyaránt hamis.
2/2. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő állítást és a hozzá tartozó indoklást, majd válasszátok ki a rájuk jellemző megállapítást! A háztartási napló nem szükséges a pénzügyi tervezéshez, mert az egy folyamatos, naprakész nyilvántartás a család bevételeiről és kiadásairól.
Az állítás és az indoklás egyaránt hamis.
Az állítás igaz, az indoklás igaz, közöttük ok-okozati összefüggés áll fenn.
Az állítás igaz, az indoklás igaz, közöttük ok-okozati összefüggés nem áll fenn.
Az állítás igaz, az indoklás hamis.
Az állítás hamis, az indoklás igaz.
3. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A 19 éves Dolgozó Dénes 2024-ben leérettségizett, utána pihent egy hónapot, majd munkaviszonya lett egy vállalatnál. A bruttó bére 450 000 forint volt havonta, egyéb más jövedelemmel nem rendelkezett. Mennyi pénzt utalt 2024-ben a számlájára a vállalat egy-egy hónapban, ha tudjuk, hogy a személyi jövedelemadó előleg kulcsa 15%, a társadalombiztosítási járulék mértéke 18,5%, és Dénes élni kíván a 25 év alatti fiatalok személyi jövedelemadó kedvezményével?
450 000 forintot
299 250 forintot
366 750 forintot
382 500 forintot
345 500 forintot
3/1. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A Takarékos család március 1-jén letöltötte és kinyomtatta a februárra vonatkozó bankszámlakivonatát, amin a következő adatokat olvashatjuk: - nyitóegyenleg: 25 000 forint Jóváírások: - munkabérek: 500 000 forint - egyéb jóváírások: 100 000 forint Terhelések: - készpénzfelvétel: 150 000 forint - online vásárlás: 40 000 forint - kártyás vásárlás: 340 000 forint - csoportos beszedés: sajnos elmosódott a nyomtatás - bankköltség: 2 000 forint - záróegyenleg: 58 000 forint Hány forintot emeltek le a szolgáltatók csoportos beszedéssel a Takarékos család számlájáról?
33 000 forintot
35 000 forintot
37 000 forintot
31 000 forintot
39 000 forintot
3/2. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A Népes családban egy háztartásban él a két szülő, négy kiskorú gyermekük és két nagyszülő. A család bevételei a következők: - kézhez kapott munkabér: 380 000 forint - kézbesített nyugdíj: 250 000 forint - családi pótlék: 64 000 forint A települési önkormányzat hozzájárul azoknak a háztartásoknak a lakhatási költségeihez, ahol az egy főre jutó jövedelem nem éri el a 2025-ben érvényes nettó minimálbér - 193 382 forint - 33 százalékát. A fenti adatok és feltételek alapján érdemes-e kitöltenie a Népes családnak a támogatásigénylő-nyomtatványt?
Nem érdemes, mert az egy főre jutó jövedelmük közel 23 000 forinttal meghaladja a jogosultsági határt.
Nem érdemes, mert az egy főre jutó jövedelmük közel 31 000 forinttal meghaladja a jogosultsági határt.
Nem érdemes, mert az egy főre jutó jövedelmük, ha csak 1 100 forinttal is, de meghaladja a jogosultsági határt.
Igen, érdemes, mert az egy főre jutó jövedelmük, ha csak 1 100 forinttal is, de alatta van a jogosultsági határnak.
Igen, érdemes, mert az egy főre jutó jövedelmük, közel 23 000 forinttal alatta van a jogosultsági határnak.
3/3. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A 30 éves Munkás Mátyás bruttó munkabére két elemből tevődik össze. - Órabére 1 200 forint, - és minden elkészített munkadarab után kap még 2 000 forintot. Napi munkaideje 8 óra, és februárban 19 munkanap volt. Ezen a 19 napon 110 darab terméket készített el. Mennyi volt Munkás Mátyás kézhez kapott munkabére februárban, ha két gyermeke után megilleti 40 000 forint kedvezmény a személyi jövedelemadóból, amelynek kulcsa 15%, valamint a bruttó béréből még le kell vonni a 18,5% társadalombiztosítási járulékot is.
327 956 forint
267 596 forint
307 596 forint
402 400 forint
342 040 forint
3/4. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A Takarékos család a havi bevételének 25 százalékát étkezésre, egynegyedét hiteltörlesztésre, négy tizedét rezsire és egyéb szükséges dolgokra költi, a többit megtakarítja. A fenti adatok alapján mennyi a Takarékos család havi megtakarítása?
A bevétel egynyolcad része.
A bevétel egytizenketted része.
A bevétel 12 százaléka.
A bevétel 10 százaléka.
Egyetlen válasz sem helyes.
3/5. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A Rendes család Rendes anyuka 40. születésnapját egy vendéglőben ünnepeli. A családi költségvetésben 20 000 forintot szántak erre az eseményre. Már majdnem az ebéd végére értek, amikor Rendes Ricsi, a legkisebb testvér még kért egy nutellás palacsintát. Rendes apuka számontartotta, hogy az addigi fogyasztásuk 17 000 forintba került, és a nutellás palacsinta ára még 1400 forint. Azonban azt is tudta, hogy a számlán még lesz plusz 10 százalék szervizdíj is. Belefér-e a nutellás palacsinta a tervezett 20 000 forintba?
Igen, mert 19 760 forint lesz a számla.
Igen, mert 18 400 forint lesz a számla.
Igen, mert pont 20 000 forint lesz a számla.
Nem, mert 20 400 forint lesz a számla.
Nem, mert 240 forinttal több lesz a számla.
4. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Milyen megoldással élhet az a család, amelynek a februárra tervezett költségvetésében a kiadások meghaladják a bevételeket, de korábban mindig egyensúlyban voltak, vagy többlettel tervezhettek?
kölcsön felvétele ismerősöktől, rokonoktól
kapcsolatfelvétel a Családi Csődvédelmi Szolgálattal
belépés a Családi Csődvédelmi Programba
egyhavi álláskeresési támogatás igénybevétele februárra az önkormányzattól
4/1. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! A háztartások felsorolt bevételei közül melyik az, amelyik a rendelkezésükre álló vagyonhoz, tőkéhez köthető?
bérleti díj
jutalom
nyeremény
örökség
4/2. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd válasszátok ki az egyetlen helyes megoldást! Mely egyenlet írja le helyesen a bankszámlakivonaton szereplő adatok közötti összefüggéseket?
nyitóegyenleg = záróegyenleg - terhelések + jóváírások
záróegyenleg = nyitóegyenleg + jóváírások + terhelések
jóváírások = terhelések - záróegyenleg + nyitóegyenleg
terhelések = nyitóegyenleg - záróegyenleg + jóváírások
5. kérdés 5 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd rendezzétek sorba a felsorolt elemeket! Milyen sorrendben követik egymást a pénzügyi tervezés lépései?
Helyes sorrend:
- A célok pontos meghatározása
- Többféle forgatókönyv kidolgozása arra, hogy miként teljesülhetnek a célok
- Mérlegelés, a legcélszerűbb terv kiválasztása
- A tervnek megfelelő cselekvés
- A kitűzött terv teljesülésének rendszeres ellenőrzése, elemzése, szükség esetén módosítása
6. kérdés 3 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő fogalmakat és meghatározásokat, majd rendezzétek őket párba!
Helyes párosítások:
- A korábbi időszakokban felhalmazott tartalékot csökkentő költségvetési helyzet.
- negatív megtakarítás
- A családi költségvetés kiadásait meghaladó bevétel esetén keletkezik.
- pozitív megtakarítás
- Egy család életében a létfenntartással, a mindennapi élettel kapcsolatos kiadások.
- folyó fogyasztási kiadás
6/1. kérdés 3 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő fogalmakat és meghatározásokat, majd rendezzétek őket párba!
Helyes párosítások:
- A háztartás jövedelmének változására nem reagál, növekvő vagy csökkenő jövedelem esetén is a fogyasztása változatlan.
- létszükségleti cikkek
- A háztartás jövedelmének növekedésével arányosan a fogyasztása növekszik, a jövedelem csökkenése esetén arányosan csökken.
- normál javak
- Fogyasztása a jövedelem növekedésénél nagyobb arányban növekszik.
- luxusjavak
7. kérdés 4 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd rendezzétek párba a képeket és a fogalmakat! Párosítsátok össze a Maslow féle szükségletpiramis egyes szintjeit a képekkel!
Helyes párosítások:
- 1. szint fiziológiai szükségletek
- 2. szint biztonsági szükségletek
- 3. szint szeretet iránti igény
- 4. szint elismerés iránti igény
7/1. kérdés 4 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő feladatot, majd rendezzétek párba a képeket és a fogalmakat! Párosítsátok össze a háztartás erőforrásait a képekkel!
Helyes párosítások:
- munkavégző képesség
- idő
- vagyon
- jövedelem
8. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő hiányos mondatot, majd válasszátok ki a felsorolásból az egyetlen odaillő kifejezést!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
élelmiszer árumennyiség termékmennyiség pénzmennyiség
8/1. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő hiányos mondatot, majd válasszátok ki a felsorolásból az egyetlen odaillő kifejezést!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
pénzügyi elképzelés pénzügyi vágy pénzügyi megvalósítás pénzügyi prezentáció
8/2. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő hiányos mondatot, majd válasszátok ki a felsorolásból az egyetlen odaillő kifejezést!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
pénzügyi életnek pénzmozgásnak pénzkiadásnak pénzkörforgásnak
8/3. kérdés 2 pont
Kérdés: Olvassátok el figyelmesen a következő hiányos mondatot, majd válasszátok ki a felsorolásból az egyetlen odaillő kifejezést!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
a vágyainkat a saját érdekeinket a családunk érdekeit a pénzügyi érdekeinket
9. kérdés 2 pont
Kérdés: Családi költségvetést csak olyan háztartásoknak érdemes készíteniük, akik olyan sok pénzzel gazdálkodnak, hogy azt szinte lehetetlen elkölteniük.
Helyes válasz: Hamis
9/1. kérdés 2 pont
Kérdés: Ha a családi költségvetés deficites, akkor a bevételek meghaladják a kiadásokat.
Helyes válasz: Hamis
9/2. kérdés 2 pont
Kérdés: Egy családnak akkor is lehet megtakarítása, ha egy év 6 hónapjában a családi költségvetésükben hiány volt.
Helyes válasz: Igaz
9/3. kérdés 2 pont
Kérdés: Kétszintű bankrendszerben elkülönülnek a kereskedelmi banki és a jegybanki funkciók.
Helyes válasz: Igaz
10. kérdés 2 pont
Kérdés: Fejezzétek be a hiányos mondatot az egyetlen, biztosan helyes megoldással!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
legkisebb költséggel járó lehetőség mellett dönt legnagyobb bevétellel járó lehetőség mellett dönt legnagyobb nyereséggel járó lehetőség mellett dönt legmagasabb jövedelemmel járó lehetőség mellett dönt
10/1. kérdés 2 pont
Kérdés: Fejezzétek be a hiányos mondatot az egyetlen, biztosan helyes megoldással!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
prémiumnak jutalomnak pénzbeli juttatásoknak alkalmi ajándéknak
10/2. kérdés 2 pont
Kérdés: Fejezzétek be a hiányos mondatot az egyetlen, biztosan helyes megoldással!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
uzsorásokhoz fordulnak a bankok segítségét veszik igénybe a szomszédjaik pénzügyi segítségét kérik kedvezményes hitelt vesznek igénybe
10/3. kérdés 2 pont
Kérdés: Fejezzétek be a hiányos mondatot az egyetlen, biztosan helyes megoldással!
Helyes szöveg:
Hibás szövegrészek:
ezt szufficitnek nevezzük biztosan kölcsönt kellett a családnak felvennie a család el fog szegényedni a család abban a hónapban biztosan rosszul gazdálkodott